Бързият растеж на децата през кърмаческата и ранната детска възраст определят потребностите от хранителни вещества, които са значително по-големи, отнесени към кг телесно тегло, отколкото при възрастните. Пълноценното и здравословно хранене през този период подобрява шанса на децата да използват напълно своя генетичен потенциал и да си осигурят база за по-добър здравословен статус в по-късна възраст.
Въз основа на съвременни научни данни днес все-повече се затвърждава убеждението, че чрез подходящ хранитерлен режим и създаване на правилни хранителни навици от най-ранна детска възраст, може да се осигури не само нормално физическо и психическо развитие в детска възраст , но и да се предпази от редица заболявания в зрялата възраст, за да се достигне до творческо дълголетие.
Качеството и количеството на храната са особено съществени фактори в първите дванадесет месеца от живота. Особеностите в храненето на кърмачето се определят от по-високите хранителни изисквания, незрелите храносмилателна и отделителна системи, липсата на зъби и някои особености на обмяната на веществата.
От 7-ия месец до 1 година вашето дете би трябвало вече да е преминало от бебешките пюрета към храна, която се доближава до тази на възрастните- разбира се, спазвайки изискванията, специфични за още незрялото му храносмилане и развитието на дъвкателния апарат. Ако дотогава сте го хранили предимно с готовите бебешки храни в бурканчета, след 7-ия месец трябва да се ориентирате постепенно към домашно приготвена храна, или към детска кухня, ако нямате време или не ви се занимава с готвене на неговите порции.
Правилното
изготвяне на седмично меню е важна предпоставка за осигуряване на разнообразие
и пълноценност на храната.При осъществяването му е необходимо да се спазват
определена рецептура и правила при кулинарна обработка на продукти с оглед
максимално запазване на биологичните им стойности.